SZLAKI GEOTURYSTYCZNE

Na terenie wytyczono 5 ścieżek geoturystycznych:

  • Dolina Pięciu Jezior
  • Dolina Dębnicy
  • Szwajcaria Połczyńska
  • Dolina Wogry i okolice Połczyna-Zdroju
  • Wzgórza morenowe wododziału Drawy i Dębnicy
  1. Dolina Pięciu Jezior - jak sama nazwa wskazuje, szlak prowadzony jest ścieżkami jednego z najpięniejszych tutejszych zakątków: Doliny Pięciu Jezior (Krzywe, Krąg, Długie, Głębokie i Małe). Rezerwat porośnięty jest gęstym lasem bukowym. Podczas wycieczki okrążymy Dolinę Pięciu Jezior szlakami biegnącymi krawędzią rynny i najwyższymi wzniesieniami. 
  2. Dolina Dębnicy - szlak prowadzi starymi lasami, krążąc między głębokimi jarami Dębnicy. Składa się z dwóch pętli: Pierwsza część obejmuje okolice jeziora Koprzywno, druga biegnie dookoła jeziora Dębno.  
  3. Szwajcaria Połczyńska - to jedyny szlak, który nie przebiega w formie pętli. Przebiega od Połczyna-Zdroju do Czaplinka. Wybierając ten szlak, będzie można podziwiać krajobraz z punktów widokowych oraz poznać najciekawsze zakątki geoparku. 
  4. Wzgórza morenowe wododziału Drawy i Dębnicy
  5. Dolina Wogry i okolice Połczyna-Zdroju Ścieżka prowadzi przez obszerne tereny leśne w bliskiej odległości od Połczyna-Zdroju. To propozycja w sam raz dla kuracjuszy, którzy chcieliby złapać głęboki oddech czystego powietrza i poznać obszary najbliższe uzdrowisku. Trasę można pokonać pieszo, rowerem lub z kijami do nornic walking. Przejście nawet wolnym tempem nie powinno zając więcej niż 5,5 godziny.

Zobcz to z bliska:

Oto szybka prezentacja dwóch popularnych szlaków. Który wybierzesz? A może oba?

Szwajcaria Połczyńska

Dolina Pięciu Jezior

O szlakach

Cztery szlaki mają formę pętli, a ich przejście nie wymaga dodatkowych środków transportu, więc to bardzo dobra propozycja dla każdego. Ostatni i jednocześnie najdłuższy szlak geoturystyczny przebiega liniowo od Połczyna-Zdroju do Czaplinka.

Warto zauważyć, że na ścieżkach zostały wyznaczone geostanowiska oraz inne ciekawe punkty, na które warto zwrócić szczególną uwagę podczas wędrówki. Ich różnorodność oraz liczba sprawia, że każdy miłośnik przyrody znajdzie na szlakach coś interesującego dla siebie.


Warto wiedzieć: Szlaki te można pokonać na dwa sposoby: przejść lub przejechać rowerem. Poprowadzone są najczęściej wzdłuż już istniejących szlaków pieszych oraz rowerowych.


© Copyright 2020 Polodowcowa.pl - Polodowcowa Kraina Drawy i Dębnicy