Połczyn-Zdrój

Założenie miasta w XIII wieku miało związek z przebiegiem „Szlaku solnego”, ważnego traktu handlowego, przy którym około 1290 roku książę Bogusław IV wzniósł zamek obronny. Rozbudowana przy zamku osada w 1335 roku otrzymała prawa miejskie.

Gotycki kościół w Połczynie-Zdroju

Starówka

Połczyn-Zdrój jest określany jako „Kurort z duszą”. Miano to jest w dużym stopniu zasługą połczyńskiej starówki – do dziś zachował się tu średniowieczny układ urbanistyczny wpisany do rejestru zabytków. Od kilku lat połczyńska starówka jest sukcesywnie modernizowana. Prace są prowadzone z zachowaniem estetyki końca XIX wieku, stąd uliczki i place pokrywa kamienny bruk, pojawiły się fontanny, oraz stylowe ławki i latarnie.

Dzielnicę staromiejską tworzy rynek wraz z przyległymi uliczkami. Godna uwagi jest zwłaszcza ulica Grunwaldzka – obecnie deptak spacerowy – którą w średniowieczu prowadził Szlak Solny. W kamieniczkach okalających rynek znajduje się siedziba Urzędu Miejskiego i informacja turystyczna.
Spacerując po połczyńskim śródmieściu warto zwrócić uwagę na kościół NMP, który został zbudowany w roku 1343, ale obecny kształt został nadany w latach 1850-1860.

Park Zdrojowy

Park Zdrojowy to obszar ponad 80 ha wpisany do rejestru zabytków. Występuje tu ponad 60 gatunków drzew i krzewów, z których około 7 tysięcy ma ponad 100 lat.
Spacerując alejkami, zauważyć można wyraźne zróżnicowanie parku. W części tzw. „francuskiej” park ma regularne kształty z symetrycznie ukształtowanymi trawnikami, dywanami kwiatowymi i trasami pieszymi. Jest to najstarsza część parku powstała w latach 1836-39. Niedługo po „francuskiej” założona została znacznie większa część „angielska” charakteryzująca się pagórkowatym ukształtowaniem terenu i swobodnym rozproszeniem zieleni.

Park Zdrojowy

Lecznictwo

Połczyńskie lecznictwo uzdrowiskowe, którego historia sięga 320 lat rozwinęło się na bazie wysokiej jakości surowców naturalnych i mikroklimatu sprzyjającego kuracjom leczniczym. Pierwsze wzmianki o leczniczych właściwościach połczyńskich wód mineralnych pochodzą z 1688 roku i są autorstwa miejscowego pastora Joachima Tittla. W 1705 roku powstał pierwszy dom zdrojowy. Około roku 1857 pracujący w szpitali miejskim dr Lehman zaczyna do leczenia schorzeń reumatycznych i zwyrodnień stawów stosować borowinę, której właściwości lecznicze już wówczas oceniane były bardzo wysoko. Odpowiednia reklama, a także nadanie miastu w 1926 r. nazwy Bad Polzin, przyczyniło się do wzrostu popularności uzdrowiska.

Oferta lecznicza połczyńskich sanatoriów składa się z około 40 zabiegów, dzięki którym leczy się dolegliwości: narządów ruchu, reumatyczne, neurologiczne, układu krążenia, osteoporozę. Wśród najpopularniejszych są oczywiście okłady borowinowe, kąpiele solankowe, bicze szkockie, masaże, okłady parafinowe, inhalacje i wiele, wiele innych.

Solanka

Połczyńska solanka to wydobywana z głębokości ok. 1200 metrów woda lecznicza zawierająca naturalne składniki mineralne (jod, brom, bor). Walory lecznicze solanki wykorzystywane są poprzez inhalacje oraz kąpiele wodolecznicze. W trakcie kąpieli solanka działa drażniąco na zakończenia nerwowe skóry, zwiększając jej ukrwienie i usprawnia procesy miejscowej przemiany materii.

Borowina

Borowina to odmiana specjalnego torfu, który oczyszcza się, mieli, a powstałą papkę podgrzewa. Użycie borowiny jest wskazane w procesach zwyrodnieniowych stawów i chrząstek stawowych, kości, okostnej i mięśni, w chorobach kobiecych. Temperatura stosowanej do okładów papki ma ok. 45 oC. Zabiegom towarzyszy pocenie, a wraz z potem organizm pozbywa się zbędnych produktów przemiany materii. Ciepło przyspieszy obieg krwi i łagodzi ból, a aktywne składniki borowiny wnikną w głąb przez skórę.

Okolice

Po kuracjach leczniczych, spacerach pakowymi alejami i zwiedzaniu miasta warto sprawdzić, co ciekawego kryje się na terenie gminy. Blisko połowa gminy Połczyn-Zdrój leży na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego lub w jego otulinie, ponadto około dwóch trzecich powierzchni gminy jest wpisane do programu Natura 2000. Przez gminę Połczyn Zdrój przepływa 7 rzek, trzy z nich biorą tu swoje źródła, w tym Drawa i Wogra nad którą położony jest Połczyn Zdrój.

Jesień w okolicach Połczyna-Zdroju

O walorach przyrodniczych i krajobrazowych najlepiej przekonać się wędrując pieszymi szlakami turystycznymi, bądź przemierzając okolicę na rowerze. Przez teren gminy prowadzi gęsta sieć szlaków pieszych i rowerowych, oraz ścieżka rowerowa do Złocieńca wiodąca dawnym nasypem kolejowym. Ścieżka ta prowadzi przez wzgórza Szwajcarii Połczyńskiej i dostarcza widoków wspaniałych panoram krajobrazowych.