Czaplinek

Historia miasta położonego nad jeziorem Drawsko sięga XIII wieku, jednak w okresie średniowiecza Czaplinek był niewielką osadą pozostającą w cieniu zamku w Drahimiu (dziś Stare Drawsko). Sytuacja zmieniła się w XVII wieku, kiedy warownia zaczęła tracić strategiczne dla regionu znaczenie a równocześnie rozpoczął się intensywny rozwój miasta położonego ok. 6 km od zamku.

Pomnik Rybaka na czaplineckim rynku

Czaplinecki kompleks staromiejski, wytyczony u podnóża zamku templariuszy (obecnie znajduje się tam kościółek pw. Św. Trójcy), wraz z przyległymi uliczkami jest charakterystycznym przykładem średniowiecznego układu urbanistycznego. Spacerując uliczkami miasteczka warto zwrócić uwagę na drewniany pomnik rybaka – Pawła Wasznika, który zdobi rynek miejski. Legenda postaci związana jest z zamkiem drahimskim i opowiada o pomocy, jakiej rybak udzielił Polakom (próbującym odzyskać zamek) spuszczając z murów sieć, po której wspięli się rycerze.
Będąc w centrum miasta trzeba odwiedzić Izbę Muzealną, w której pieczołowicie gromadzone są zbiory ukazujące miasto, jakiego obecnie już nie ma. Wschodnią pierzeję rynku zamyka kościół pw. Podwyższenia Krzyża Św., który zbudowany został w latach 1829-1830 na planie krzyża w stylu o cechach neoromańskich i klasycystycznych.

Kościół świętej Trójcy

Obowiązkowym punktem wizyty w Czaplinku jest spacer ponad dwukilometrową promenadą nad jeziorem Drawsko, przy której znajduje się pomnik Jana Pawła II. Przy dobrej widoczności można dostrzec piątą co do wielkości wyspę śródlądową w Polsce – Bielawę.

Niewątpliwie największą atrakcją przyciągającą rzesze żeglarzy stanowi jezioro Drawsko o pow. 1872 ha i głębokości 83 metrów. Liczne zatoki jeziora, półwyspy, wyspy oraz okalające je malownicze wzniesienia pozwalają sprawdzić swoje umiejętności z żaglem, odpocząć i zasmakować ciszy.

Zamek Drahim

Zwaliska zamku usytuowane na wzniesieniu w wąskim przesmyku między jez. Drawsko i Żerdno przy szosie wiodącej do Kołobrzegu są jedną z cenniejszych pamiątek historycznych regionu czaplineckiego. Zamek wybudowany został przez joannitów około 1360 roku. Od 1407 do 1668 był siedzibą starostów polskich. Od XVIII wieku pozostaje w ruinie. Pozostałości solidnych zamkowych murów o grubości dochodzącej 2,5 m i o wysokości do 12 m świadczą o dawnej świetności tej warowni. Budowla jest obecnie zagospodarowana turystycznie.

Za murami zamku Drahim

Gmina Czaplinek posiada wiekowe tradycje pszczelarskie i to tutaj narodził się Miód Drahimski zwany złotem Pojezierza Drawskiego. Dzięki porozumieniu kilkunastu pszczelarzy, którzy postanowili opatrzyć swój produkt wspólną marką w dniu 1 czerwca 2006 roku Miód Drahimski został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych jako pierwszy produkt w województwie zachodniopomorskim.